Stránky

utorok 27. septembra 2016

FIGHTER OF THE WEEK #2








#2
Buakaw


Buakaw Banchamek je thajský bojovník, dnes už legenda thajského boxu ale aj K1. Stále aktívne bojuje minulý víkend mal zápas o titul Kunlun Fightu ktorý vyhral na body, ale poďme si ho predstaviť pekne od začiatku.

Buakaw sa narodil 8.Mája 1982. Jeho pravé meno je Sombat Banchamek. Jeho zápasnícka kariera začala už keď mal 8 rokov. V 15tich rokoch začal trénovať a zápasiť za Por Pramuk Gym. Jeho prvé bojové meno bolo Damtamin Kiat-anan. Jeho prvý titul bol zo štadiónu Omnoi, po tomto úspechu získal ďalší a to Šampión Thajska. Po tomto vyhral ďalľí titul štadiónu Omnoi ale tentoraz o jednu váhovú kategóriu vyššie. V decembri 2002 vyhral Toyota tournament do 140 libier, na šadióne Lumpinee kde vo finále porazil silného japonca  Kobayashi-ho.
V roku 2004 sa zúčastnil obrovského turnaja K1 MAX, ktorý bol organizovaný v Japonsku, kde sa mu podarilo prebojovať cez John Wayne Parr-a, Takayuki Kohiruimaki, a bývalého šampióna Masato vo finále.


 Nasledujúci rok sa mu skoro podarilo zopakovať tento úspech lenže vo finále prehral s Andy Souwerom.



V roku 2006 sa opäť dostal do finále kde si dali odvetu s Andym lenže tu Buakaw vyhral TKO. Takže sa stal opäť šampiónom a jediným zápasníkom ktorému sa tento titul K1 World Max podarilo vyhrať dva krát.



Do roku 2010 zápasil v K1 Max ale titul už viac nevyhral. V roku 2011 mal 7 zápasov. V tomto roku 18.teho decembra vyhral turnaj Thai Fight, kde sa vo finále stretol s Franki Giorgi.



1.Marca 2012, zmizol na nejaký čas zo svojho kempu Por Pramuk, čo neskôr v televíznej show vysvetlil, že s manažmentom tohto kempu mal problému už od roku 2009. Vlastne to oznámil ako športový dôchodok.  Onedlho po tomto 17.Marca jeho sponzor YOKKAO oznámil že Buakaw sa vríti k trénovaniu. V tomto období si otvoril gym Banchamek Gym, ktorý je pomenovaný po ňom.
Jeho prvý zápas po opustení Por Pramuk gymu bol úspešný, keď na Thai Fighte vyhral proti  Rustem Zaripov knockoutom.



V Auguste 2013 znova podpísal zmluvu s K1 World Max, kde sa konal turnaj 16tich zápasníkov. Kde sa mu podarilo prebojovať do finále kde sa stretol s mladým Enriko Kehl-om.  Kde Buakaw nenastúpil do extra kola a tým pádom prehral.


Buakaw zápasí dodnes a dodnes a stále predvádza výkony na svetovej úrovni. Momentálne má zmluvu  s organizáciou Kunlun Fight. Väčšinu svojej kariéry boxoval vo váhe do 70KG. V Thajsku je Buakaw obrovská hviezda poznajú ho tam úplne všetci. Objavuje sa v reklamách aj v nejakých filmoch hral.  

Počas môj pobytku v Thajsku som mal to šťastie sa s ním stretnúť. Keď som boxoval na jednej akcií čo organizol ich Banchamek Gym. 


Jeho tituly 
·         2015 Wu Lin Feng World Championship
·         2015 WMC Muaythai (154 lb) World Championship
·         2014 WBC Muaythai Diamond World Championship (-70 kg).
·         2013 Liver Kick.com Comeback of the Year[54]
·         2012 Thai Fight Tournament champion (-70 kg).
·         2011 Thai Fight Tournament champion (-70 kg)
·         2011 WMC World Junior Middleweight champion
·         2009 WMC/MAD Muaythai World champion
·         2006 K-1 World MAX Champion
·         2006 WMC Super-Welterweight World champion
·         2005 S-1 Super-Welterweight World champion
·         MTA World Muay Thai Champion
·         2004 K-1 World MAX Champion
·         2003 KOMA GP Lightweight champion
·         2002 Toyota Muay Thai Marathon Tournament 140 lb. class winner
·         Omnoi Stadium Lightweight champion
·         2001 Professional Boxing Association of Thailand Featherweight champion
·         Omnoi Stadium Featherweight champion


Rekord
Total
263
Wins
228
By knockout
68
Losses
23
Draws
12

Ďakujem za pozornosť

Kevin. 



nedeľa 25. septembra 2016

Prvý týždeň prípravy na zápas...

Čaute,

Ako všetci určite viete už som doma týždeň. Prvé dva dni som sa ešte dostával do tohto časového pásma, v nedeľu mi prišla správa, že je tu možnosť zápasu v Poľsku. Musel som si to trochu premyslieť, nie to či chcem zápasiť to je jasné, že chcem, ale išlo o to či budem schopný sa plnohodnotne pripraviť na takýto zápas. Na druhý deň som to potvrdil. A od pondelka som začal trénovať.

Na prípravu na tento zápas som mal 5 týždňov. Od pondelka som začal dvojfázovo trénovať. Tento prvý týždeň som dokopy absolvoval 11 tréningov.

Išlo viac o taký rozbiehacý týždeň. Absolvoval som 5 behov, niektoré boli dlhé a niektoré boli intervalové. Šprinty som ešte vynechal tento týždeň.

Ďalej som mal nejaké tie kruhové tréningy, zamerané na kondíciu a silu.

Samozrejme som absolvoval aj klasické tréningy Thajského boxu.
Nebudem vám tu podrobne rozpisovať čo som na tréningoch robil.

Budúci týždeň už bude zaujímavejší navštívim nejaké kluby z ktorých sa  vám posnažím porobiť nejaké videá, alebo aspoň fotky. A napíšem vám aj môj plán na behanie, ak niekto chce môže si ho vyskúšať, určite s tým nič nepokazíte či už si športovec alebo nie. 


Napríklad už zajtra mám na pláne navštíviť OLYMP GYM ŠALA, kde budem trénovať s ich trénerom. Myslím že z tohto tréningu bude nejaké video tak zajtra čakajte. 

Ďakujem za pozornosť,

Kevin 

pondelok 19. septembra 2016

Thaibox v Thajsku... časť 2.

Čaute,

tak dnes tu máme druhú časť o tom ako to vlastne v Thajsku funguje. Dnes si povieme niečo o tom ako sa thajci pripravujú na zápasy.

Začal by som asi tam, že thajci zápasia každé 3-4 týždne. Takže pochopiteľne tá príprava nie je dlhá. Ak si povieme že príprava trvá 3 týždne, tak to prebieha približne takto.

Prvý týždeň začínajú ľahšie, toto je obdobie keď začnú behať, klinčovať a sparujú. Prvý týždeň ešte
nezvyknú lapovať, alebo aj keď tak nie každý deň. Sparujú dlhé kolá, väčšinou si čas ani nemerajú, a žiadne tvrdé sparingy, zľahka technicky, formou hry.

Druhý týždeň, behajú už dvakrát denne. Ráno dlhšie behy približne 8km, poobede kratšie 2-3km. Ráno sa trochu sparuje, nejaké techniky, kolená, push kicky do vreca a to je na ráno väčšinou všetko. Poobedňajší tréning: po behu, sa klinčuje cca 30minút, potom sú vrecia, lapy, sparingy a nejaké posilovacie cviky na koniec. Takto to prebieha približne aj tretí týždeň.

Potom dva try dni pred zápasom, začnú robiť váhu. Thajci chudnú približne 2-3 kilá. Vôbec to nehrotia ako inde vo svete. Chudnú tak, že jedia menej ryže a menšie porcie jedál a tieto dva dni už iba behajú a to v “sauna oblekoch“. V ktorom potia a tak dolaďujú váhu. Aj keď som videl veľa krát, že dobehali a dali si pepsi :D. Ale im to tak vyhovuje a už si zvykli.

V Thajsku sa váži v ten istý deň ako sa zápasí. Váženie je skoro ráno okolo 6tej. Po váhe pijú vodu, najedia sa a oddychujú. Večer sa boxuje. Po vážení chodia niektorí thajci na infúzie kde im do žili dávajú glukózu, aby sa rýchlejšie dostali naspäť do normálu.

Po zápasoch si dajú približne týždeň voľno, chodia domov za rodinami, a oddychujú. A potom zas to isté.

Niekedy keď je obdobie, že nemajú zápasy na programe tak trénujú tak zľahka, v takom udržiavacom režime a pomáhajú tým čo sa na zápasy pripravujú. Napríklad pri klinčoch sa dvaja traja streidajú na jednom to isté aj pri sparingoch...

Ak sa pýtate či thajci jedia zdravo alebo či držia diéty, tak vôbec nie, pred tým ako robia váhu tak si to trochu upravia, ale inak jedia “normálne“, neobmedzujú sa v ničom. Thajci majú strašne radi cukor, často krát aj do polievky alebo riadne do mäsa dávajú trochu cukru. Ak som sa ich spýtal prečo jedia toľko cukru alebo malinovky, tak mi povedia že “sugar is power “. :D Je to zaujímavé vidieť, že thajci netrénujú na zápasy toľko ako inde. Lenže oni majú strašne veľa skúseností a vedia presne čo robiť v zápasoch, ako si oddýchnuť, kedy musia zabrať, ktoré kolá musia vyhrať a ktoré nerobia nič.

Tak to by bolo na dnes všetko.
Dnes začala moja príprava na môj zápas, ktorý budem mať koncom budúceho mesiaca. Posnažím sa vám priblížiť ako a pripravujem, kam chodím na tréningy a všetko okolo toho. Sledujte aj môj Facebook- budem sa tam snažiť pridávať fotky a videá čo najviac. Bližšie informácie o zápase vám napíšem ako sa bude zápas blížiť.

Ďakujem za pozornosť,

Kevin

štvrtok 15. septembra 2016

Ako vlastne Thaibox funguje v Thajsku ..? časť 1.

Čaute,

Takže dnes som sa vám rozhodol napísať niečo bližšie o tom ako to tu celé funguje (myslím thaibox v Thajsku). Toto čo tu budete čítať, je čisto to čo som ja dozvedel od thajcov, čo mi oni povedali a čo som sám prežil.

Kde len začať. Začnem asi ako to funguje zo stávkami. V Thajsku je hazard celkovo zakázaný. Nenájdete tu žiadne hracie automaty, dokonca ani poker na mobil si nestiahnete. No toto sa však netýka thaiboxu. Na ten sa dá stávkovať niekoľkými spôsobmi. Jeden je taký, ak ste na zápasoch, tak tam chodí jeden človek a pýta sa či si chcete staviť koľko a tak. A po zápase vám zaplatí. Toto bolo v Chiang Mai na takom menšom štadióne. Keď idete na nejaké väčšie zápasy ja som bol napríklad raz v Bangkoku pozrieť na poloamatérskych majstrovstvách sveta, tak tam pri každom rohu stál jeden týpek, stál na nejakej stoličke aby aj on videl na všetkých aj ostatný na neho, no a to na neho ľudia iba mávali ukazovali na prstoch čísla, vykrikovali no chaos úplný, ja som sa v tom vôbec nevyznal ani neviem ako sa to vypláca ale tak oni v tom už majú určite nejaký vymakaný systém.  Ďalší spôsob je online. To funguje tak, že sedíte doma pred telkou, dávajú zápasy a keď si chcete staviť zavoláte niekomu a poviete mu koľko. Ak vyhráte pošle vám na účet ak prehráte vy jemu posielate. Pýtate, že čo sa stane ak mu nepošlete ?! Neviem asi sú thajci čestný keď to takto funguje. A posledným spôsobom ktorý som zachytil fungoval tak, že keď idú boxovať skúsený bojovníci a to je jedno na akom štadióne, hlavné je aby každý mal niekoho takého kto sa zaňho zaručí (či už to je klub, nejaký sponzor, alebo sám bojovník) tak každá strana dá rovnako veľa peňazí a kto vyhrá berie všetko. Thajci stávkujú väčšinou iba na zápasy kde boxujú thajci proti sebe, málokedy som videl, že keď boxovali cudzinci, že by na nich stávkovali. A nemyslite si, že tu sa stávkuje iba tak za pár drobných, niekedy ide fakt o veľké peniaze a počul som aj, že veľakrát keď bojovník prehral tak po ňom ešte tréner hučal, nejakú tú facku mu dal. Vy keď aj vidíte nejaké zápasy, že sa thajci bavia, tak to sú také v ktorých o nič nejde, thajci sa tam nepotrebujú dokopať a doničiť. Iba sa hrajú, no keď ide o veľa tak to žiadna sranda nie je. No a čerešnička na torte je, že hlavné zápasy večera zvyknú byť predposledné, na tieto sa vsádza a kvôli týmto tam každý ide, ale po týchto zápasoch sú väčšinou ešte nejaké detské zápasy kde ešte tí čo po prehrávali peniaze si ešte môžu napraviť chuť.

Tak toto by bolo asi všetko ku stávkam. Ako som písal nemusíte mať podobné skúsenosti ja som to napísal ako to bolo vysvetlené mne a ako som to aj zažil niekoľko krát. Síce ja som nikdy nestávkoval a pokiaľ viem ani ma mňa nikto nestavil.

Na video môžete vidieť ako to funguje v praxi v jednom z najznámejších štadiónov v Bangkoku.


Ďalej by som vám opísal niečo, čo presne ani neviem ako nazvať, tak vám to opíšem. A to je taká vec, že naposledy keď som boxoval na Super Muay Thai, čo bol môj posledný zápas tak na tej istej akcií boxoval aj môj tréner Gen Hongthonglek. Búchal zápas predo mnou a ako som ja čakal kým ma zavolajú tak tam bola telka pozeral som jeho zápas. No vyzeralo to, ak by chcel mohol by mu dať knockout ale on skôr vyzeral, že sa mu nechce boxovať a tak sa iba tak hral a vyzeralo to ako sparing a rozhodca to ukončil ako technické KO v jeho prospech. Od zápasil som, a keď už bolo po všetkom tak sa ho pýtam, že prečo tak boxoval, že vyzeral ako keby sa mu nechcelo. No a on mi to vysvetlil. Po druhom kole už jeho súper videl a dobre vedel, že prehrával a že už proste nemá šancu. No a tak ako zazvonil gong tak mu niečo povedal a to bolo niečo v tom zmysle, že : dobre vyhral si už je*me nato. A tak to aj bolo v treťom kole sa ťukali a rozhodca to videl a ukončil to lebo videl, že to nemá zmysel. O takomto niečom som doteraz nepočul a ani som to nikde nevidel. A teraz vám napíšem ako to vidím ja. Má to dve strany. Jedna je, že thajci majú okolo 200 zápasov, a teraz si predstavte, že by na každom išli ako o život. No nemyslím, že by to dotiahli na také čísla (zo zdravotného hľadiska) a ako som písal už aj vyššie v tomto zápase nešlo ani o veľké peniaze ani o titul tak to zobrali ako to zobrali. Na druhú stranu ja by som to takto nikdy neriešil. Ja to beriem, že keď prehrávam v dvoch kolách tak to tretie sa budem furt snažiť niečo podniknúť nejako ho dostať do počítania alebo bojovať do konca. Proste vzdať zápas bez boja .... no neviem ja to preto nerobím. Ale práve tu je vidieť obrovský rozdiel medzi tým ako ľudia rozmýšľajú. Thajci to proste neriešia prehral som... okej veď o 3-4 týždne zas boxujem. Ja keď idem do ringu chcem vyhrať a snažím sa ako sa len dá. Ale ako som už písal nemyslite si, že to je v každom zápase tak, ja som to videl tu prvý krát.

To by bolo na dnes všetko, dúfam že sa vám to páčilo a najbližšie napíšem niečo o tom ako sa thajci pripravujú na zápasy. No to bude najskôr v nedeľu keď už budem doma.

Tak sa majte pekne a ďakujem za pozornosť,


Kevin

nedeľa 11. septembra 2016

Sledovanie thajcov pri tréningu

Čaute,

Tak, už prišiel môj posledný týždeň v Thajsku. V nedeľu som prišiel bo Bangkoku a keďže som veľmi nemal čo robiť tak som bol pozrieť na tréningu v Numponthep, kde som trénoval keď som tu bol. Ako som tých thajcov sledoval a hlavne na ranných tréningoch, tak som si všimol niekoľko veľmi zaujímavých vecí.

Títo thajci nemusia chodiť do školy ani nič také takže majú celý deň iba na trénovanie. Ale keď som tu ešte trénoval tak sa mi vždy zdalo, že thajci tie ranné tréningy iba tak “odfláknu“. No teraz keď som ich pri tom sledoval tak som si uvedomil, že tomu až tak nie je. Oni aj keď si to podľa mňa neuvedomujú tak tým, že sa hrajú pri tých tréningoch, skúšajú si na vreci kolená a hrajú sa s tým vrecom, tak pri tom do toho vreca kopnú asi 100krát. A pri tomto si cibria techniku. Nerobia to silovo ani nejako extrémne rýchlo. Ale za každým technicky perfektne.
Jasné,že poobede makajú poriadne lapujú, sparujú, klinčujú...
Ale podľa mňa práve tie ranné tréningy kde sa iba “hrajú“ sú pre nich dôležité a ani si to neuvedomujú. Tam si zdokonaľujú techniku v ktorej sú thajci asi najdokonalejší v tomto športe.

Tak dnes iba tak kratšie, tento týždeň toho asi veľa nenapíšem, keďže tu nemám veľmi prístup na internet.


Ďakujem za pozornosť, 

Kevin 

piatok 9. septembra 2016

FIGHTER OF THE WEEK #2

#2
Čaute,
dnes si povieme niečo a obrovskej legende tohto športu, Ramon (The Diamond) Dekkers. Tento pán sa narodil 4 September 1969 a zomrel 27 February 2013, áno zomrel iba 43ročný. Čo je 
obrovská škoda. No poďme trochu priblížiť jeho život.

Ramon sa narodil v Holandsku. Už ako 12 ročný sa začal venovať bojovým športom, no najprv to bolo Judo, u ktorého to vydržal pár mesiacov a potom presedlal na box. No po nejakom pol roku začal trénovať Muay Thai, pri čom už ostal natrvalo. Po dokončení pekárskej školy :D, trénoval v  Maeng Ho Breda Gyme. Prvý zápas mal v 16tich rokoch kde vyhral Knockoutom. Tento zápas bol vo váhe do 55KG. Prvý titulový zápas mal už ako 18 ročný proti  Ramkisoen kde vyhral knockoutom (highkickom).
V roku 1990 Ramon prerazil na svetovú úroveň. Keď v Paríži boxoval s úradujúcim šampiónom Lumipnee (jeden z najznámejších štadiónov v Thajsku) Nongkee Pahuyut


V zápase Ramon vyhral IMF svetový titul.


Najpozoruhodnejším Ramonov súper bol  Coban Lookchaomaesaitong. V ich prvom stretnutí   v roku 1991, Ramon dostal Knockout v prvom kole ľavým hákom. 
V druhom zápase sa Ramon pomstil úštedril Cobonovi Lookchaomaesaitongovi brutálne KO v prvom kole.
 V ich treťom a zároveň poslednom zápase to bol zas Ramon ktorý bol porazený. Tento raz to však bolo v peknom zápase na body.

Ramon odboxoval dokopy 223 zápasov takže je asi jasné, že sa tu nebudem rozpisovať o všetkých. No ešte tu nejaké predsa sú o ktorých vám napíšem.
Jeho rozlúčkový zápas sa konal v roku 2001 proti Marino Deflorin. Zápas Ramon vyhral vo 4.kole Knockoutom. (video som nenašiel)

V roku 2005 sa vrátil, a pre mnohých bolo veľkým prekvapením, že vzal zápas podľa pravidiel MMA. Tento zápas prehral pákou na nohu.
Tak to by bolo k jeho zápasom asi všetko. Ešte vám poviem nejaké zaujímavosti. Ramon kvôli jeho štýlu, ktorý bol brutálny a agresívny, mal postupom času množstvo zranení, niekoľko operácií a (nie som si istý na ktorom ale asi na poslednom) zápase mal praví členok v takom zlom stave, že ak by si ho zas zranil mohla by mu hroziť aj amputácia, tak zápas začal boxovať v opačnom garde (postoj), no niekoľkých minútach ho to prešlo a vrátil sa ku svojmu deštruktívnemu štýlu. Našťastie sa nezranil.

Na záver tu máme ešte jeho rekord
Total
223
Wins
186
By knockout
95
Losses
35
Draws
2

A tituly ktoré vyhral 1987
·          MTBN Dutch Featherweight Champion
·         1988 EMTA European Featherweight Champion
·         1988 NKBB European Super featherweight Champion
·         1989 IMTA World Lightweight Champion
·         1990 IMF World Light welterweight Champion (2 title defenses)
·         1992 WMTA World Light welterweight Champion (1 title defense)
·         1995 WMTA World Welterweight Champion
·         1996 WPKL World Super welterweight Champion (2 title defenses)

A na záver ešte jeden krátky zostrih jeho najkrajších momentov v rignu
Ďakujem za pozornosť

Kevin 

utorok 6. septembra 2016

Fighter Of The Week #1

#1 
Tak ako prvý zápas som si vybral niečo z UFC. Paige Van Zant je mladá talentovaná bojovníčka, ktorá má iba 22 rokov a už zápasí v najprestížnejšej organizácií v MMA. A nielen že tam iba zápasí ale v jej poslednom zápase sa jej podarilo vyhrať nádherným knockoutom ako z filmu. Veď posúdťe sami.


Čo je vlastne MUAY THAI

Čaute, tak dnes som sa rozhodol priblížiť vám čo je vlastne Thajský box.

Thajský box alebo aj Muay Thai je bojovým športom ktorý pochádza z Thajska. Jeho dejiny siahajú až niekam do 13.teho storočia. V tomto období sa v Ázií veľa bojoval. Vojaci používali rôzne sečné zbrane. Keď zbraň stratili tak sa snažili protivníkov zabiť holými rukami lenže ešte v tom neboli veľmi zručný. V obdobiach mieru sa vojaci začali viac venovať výcviku práve tohto spôsobu boja. Lenže keď už bol mier dlhšiu dobu a vojaci si potrebovali odskúšať svoje naučené techniky boja tak začali medzi sebou organizovať zápasy. Vtedy ešte neboli žiadne pravidlá ring ani rozhodcovia. Proste bitka kto z koho. Tieto techniky sa upravili a postupom času sa začali zavádzať pravidlá, rozhodcovia rukavice atď. Až v roku 1921 sa stal Thajský box takým ako ho poznáme dnes. Teda naozajstným športom. Postupne sa začali budovať štadióny ako je Lumpinee, Radjadamnoern,  Siam Omnoi, Channel 7 Stadium, One Songchai Stadium, ktoré patria dodnes medzi najznámejšie v Thajsku.

Tak toľko o histórií. Poďme si niečo povedať o tom ako to funguje dnes.
Thajský box sa nazýva aj umenie 8mych končatín. Povolené sú údery päsťami, lakťami kopy kolenom a píšťalou. Taktiež je povolený boj na blízko klinč čo môžeme nazvať aj zápasenie v stoji, keď sa bojovníci snažia bodovať kolenami alebo zhodiť súpera na zem. Klinč väčšinou rozhodca rozdeľuje keď už je neaktívny.

Thajský box je sprevádzaný mnohými rituálmi, ktoré pochádzajú hlavne z budhizmu. Pri vstupe do ringu má bojovník na hlave posvätnú čelenku mongkon, ktorá patrí klubu bojovníka a má bojovníka ochraňovať, na ruke má uviazané takzvané praciat tiež má bojovníka ochraňovať. Pred zápasom sa predvádza Ram Muay čo je vlastne tanec ktorým bojovník vzdáva úctu rodine, trénerom, a každému kto mu pomáha, každý bojovník môže mať tanec iný. Celý zápas je sprevádzaný tradičnou thajskou hudbou. V Thajsku sa súperi navzájom rešpektujú. Nikde neuvidíte, že by sa na vážení strkali alebo nebodaj pobili. Ale ak už je čas na, boj tak si nič nedarujú.
Profesionálne zápasy sú 5 alebo 3 kolové a každé kolo má 3 minúty. V Thajsku sú prestávky medzi kolami 2 minútové. Všade inde na svete (pokiaľ ja viem je iba 1 minúta). Ja osobne si myslím, že 2 minútové prestávky sú ako aj pre bojovníka tak aj pre diváka lepšie. Predsa len tá minútka navyše spraví dosť a predsa žiadneho diváka nebaví pozerať sa na unavených zápasníkov. Každého baví keď je akcia a zápasníci idú riadne do seba.

Zápas môže skončiť buď pred limitom knockout-om, tom znamená, že po údere alebo kope sa bojovník nedokáže postaviť kým rozhodca napočíta do 8, ďalej technickým knockoutom  to môže nastať keď sa síce zápasník postavil ale už bol počítaný rozhodcom viackrát a on to ukončí. Ďalej keď napríklad po údere lakťom (čo je dosť bežné) zápasník spôsobí tržnú ranu na hlave druhého zápasníka a rozhodca alebo doktor sa rozhodne ukončiť zápas aby ochránil zdravie bojovníka. V Thajsku toto funguje asi tak, že keď je očividný rozdiel medzi zápasníkmi tak to rozhodca ukončí. Ale keď je zápas tesný tak nechajú zápasníkov od zápasiť do konca, iba že by to bolo niečo fakt hrozne a ohrozovalo by to napríklad oko.

Milujem tento šport má to viac dôvodov ale asi najzásadnejším je ten, že si to nemôžeš kúpiť. Je jedno či si bohatý chudobný, veľký či malý, každý si to musí tak isto odj*bať v tej telocvični a bez toho to proste nejde. Neexistuje tu žiadna ľahšia cesta.
Tak na dnes by to bolo všetko.

Ďakujem za prečítanie, budem rád ak tento článok budete zdielať, aby sa čím viac ľudí dozvedelo čo to vlastne MUAY THAI je.

Ďakujem za pozornosť,

Kevin 

piatok 2. septembra 2016

Zápasenie v Thajsku

Čaute, tak dnes som sa vám rozhodol napísať niečo o mojich zápasoch v Thajsku.  Nechcem tu teraz rozoberať zápasy ako prebiehali a tieto veci, ale skôr by som vám chcel priblížiť veci okolo tých zápasov ako to tu prebiehalo keďže je to úplne iné ako doma.

Za ten čas čo som tu som odbúchal 6 zápasov. Z toho 3 som vyhral a 3 prehral. Pre niekoho sa môže zdať, že tá bilancia nie je až tak dobrá, LENŽE pre mňa nie ! Jasné, že by som bol najradšej keby som vždy všetko vyhrával, lenže tak to nefunguje. Tie moje tri prehry boli oproti omnoho skúsenejším zápasníkom, ktorí mali minimálne 50 zápasov. Aj keď podľa mňa som tie zápasy od boxoval vcelku dobre a tím súperom so to určite nedal zadarmo.
Tak ale poďme si trochu bližšie rozobrať jednotlivé zápasy.

Prvý zápas som boxoval o poloprofesionálny titul  I.M.T.F. so súperom zo Španielska- Felix Cartintero. Zápas bol do 70 KG. Pôvodne som mal boxovať asi týždeň pred tým na akcii Prison Fight. Ale to sa zrušilo a tak som bol bez zápasu. Lenže ten “promotér“  ktorý vybavoval ten pôvodný zápas sľúbil, že ešte skúsi niečo vybaviť na tejto akcií. Ja som už bol úplne v pohode, že zápas nebude a zrazu vo štvrtok zavolal, že v piatok na váženie a v sobotu zápas o titul. Tak som mal asi deň nato aby som schudol 3-4 kilá. Čo nebolo až také hrozné.  Váženie bolo v piatok ráno takže som mal dosť času na oddych a nabrať naspäť sily, ktoré som stratil pri chudnutí. Zápas ako viete som prehral na body. Po tomto zápase som sa cítil tak trochu ako invalid :D. Stehná som mal rozkopané, kríval som :D + som mal 10 stehov na pravom obočí. Ale ako sa hovorí čo ťa nezabije to ťa posilní. Po zápase som si poriadne oddýchol a potom som pomaly začal trénovať.


Druhý zápas som mal v Chiang Mai. Kde mi tréneri vraveli, že prvý zápas bude taký “ľahší“ aby videli ako vlastne zápasím atď. Po príchode na štadión promotér akcie prišiel za nami, pozrieť sa na mňa. Sedel som a on mi vraví: Postav sa. Tak som sa postavil a on, že: ooooo ty si vysoký, ty nemôžeš s tým boxovať s kým som pôvodne mal. Tak mi asi 3 krát menili súpera a nakoniec našli asi najvyššieho thajca akého som kedy videl :D. A bol aj o nejaké to kilečko ťažší ako ja :D. Ale nevadí zápas som ustál, pamätám si, že v klinči keď ma schmatol tak som sa ani pohnúť nevedel :D. To bol jeho štýl tlačiť sa dopredu s kolenami a unaviť ma v klinčoch. Čo sa mu aj podarilo a po 5tich kolách zvíťazil na body.
 Po tomto zápase som trochu zmenil prípravu, každé ráno som lapoval iba čisto box.

Čo sa mi v treťom zápase aj vyplatilo. Tento zápas bol pre mňa veľmi zaujímaví. Keďže túto celú akciu sponzoroval Buakaw a jeho Banchamek Gym(tí čo sa zaujímajú o Thaibox tak vedia). Tento zápas sa mi podarilo vyhrať v prvom kole na KO. Keď som súpera dostal najprv do počítania ľavým direktom, a potom som ho dokončil pravým hákom. Bol to super pocit keď som sa pozrel na Buakawa a tlieskal mi. 

Štvrtý zápas som mal už o 10 dní po treťom. Zápas mal byť pôvodne na 3 kolá. Váha bola do 72KG. To mi nerobilo problém schudnúť. Váženie bolo ráno okolo 8-9 a večer sa boxovalo. Po príchode na štadión sme sa dozvedeli, že zápas bude samozrejme na 5 kôl a boxuje sa o titul toho štadiónu (Kalaree ). Súper bol zo Singapuru- Booy Rhino. Po dlhšom čase som boxoval s niekým kto mal opačný postoj ako ja. Po prvom kole a niekoľkých tvrdých low kickoch (kop na nohu)  som pochopil, že to je cesta a sústredil som na to a vo štvrtom kole rozhodca ukončil keď už súper nemohol ani došlapnúť na tú rozkopanú nohu. A tak som získal vôbec svoj prvý opasok (ktorý som samozrejme musel vrátiť) :D.

Piaty zápas bola pyramída v Super Muay Thai do 70 KG. Chudnutie nebolo najpríjemnejšie ale zvládol som to. Váženie bolo v sobotu ráno a boxoval som až v nedeľu večer, takže času na oddych a nabratie síl bolo dosť. Súpera som mal z Iránu- Keivan (priezvisko neviem :D). Tento zápas bol na tri kolá. V tomto zápase som sa cítil prvý krát tak, že mi nič nevychádza. Hoci čo som spravil mal som pocit, že Keivan už dopredu vie čo idem robiť a už som mal rukavicu na tvári alebo ma zhodil na zem. Proste v tomto zápase som sa stretol s oveľa skúsenejším zápasníkom ktorý presne vedel čo robiť. Ak by to nebolo zrejmé tak som prehral na body :D.
 Šiesty a môj posledný zápas v Thajsku som mal už o necelé tri týždne tiež v Super Muay Thai. Váha zase do 70KG. Tentoraz sa mi chudlo oveľa lepšie a necítil som sa až taký unavený. Súpera som mal z Anglicka- Finlay Dunn. Tento zápas bol pre mňa dôležitý a strašne som ho chcel vyhrať. Keďže to bol aj môj posledný zápas v Thajsku a zápas predo mnou zápasil môj tréner. Zápas bol tvrdý myslím, že som bol lepší v boxe a kopoch a on zase v klinčoch. Nakoniec som vyhral ! A vyhral aj môj tréner.

Tam kde som nepísal akú váhu som boxoval, tak tam som sa nevážil a bolo to na oko :D

Tak to by bolo všetko k mojim zápasom, ak by bolo niečo čo by vás zaujímalo a o čom by mal byť ďalší článok, napíšte mi to do komentáru alebo do správy. 

Ďakujem za prečítanie

Kevin